Kā izcept labu Napoleonkūku
Kā izcept labu Napoleonkūku |
Tāds virsraksts bija Ievas virtuves aprīļa numurā,taču.... pēc šīs publikācijas mani mocīja tāda kā parāda sajūta - no tā visa, ko būtu gribējies pateikt, rakstā bija iespējams iekļaut tikai pašu galveno...
Pēcāk kādu laiku slimības dēļ nācās padzīvoties pa gultu un kādā iedvesmas brīdī uzrakstīju visu, ko par "napoleona" tēmu zināju.
Rakstā aprakstīta tortes tapšanas gaita, kā arī dažādi vērojumi no pieredzes.
Tortes sastāvs
1. Kapātās mīklas biskvīts2. Vārītais krēms ar sviestu vai putukrējumu
3. Brūkleņu ievārījums
Kapātās mīklas biskvīts (5 plāksnes 26 cm diametrā)
1. 500 g miltu2. 400 g sviesta
3. AUKSTS ūdens ar nedaudz pievienotu etiķi (etiķūdenim jābūt viegli skābenam) – 1 glāze (varbūt mazāk)
4. Šķipsniņa sāls
Vārītais krēms
1. 0.5 l piena2. 4 olu dzeltenumi
3. 100 g cukura vai pēc garšas
4. 1 tējkarotes vaniļas esences
5. 60 g miltu – (3 ēdamkarotes ar kaudzīti)
6. 200 g sviesta
Pildījumā - blendētas brūklenes ar cukuru vai brūkleņu ievārījums
Gatavo kapāto mīklu (ātrais variants)
Gatavojam trauslo/kapāto mīklu (ātrais variants).1. Uz galda virsmas izklāj silikona pamatni vai cepampapīru, vai arī platu bļodu un izsijā paredzēto miltu daudzumu.
2. Aukstu sviestu uz rupjās rīves ierīvē miltos, ik pa brīdim tos viegli sajaucot ar jau sarīvēto sviestu.
4. Visas sastāvdaļas ar pirkstu galiem ātri samīca viendabīgā masā un sadala 5 daļās, kuras ievieto ledusskapī.
Gatavas mīklas struktūra ir slāņaina |
Pagatavo vārīto krēmu
Konkursa kūkai izmantoju vārīto krēmu ar putukrējumu.
Starpība starp vārīto krēmu ar putukrējumu un vārīto krēmu ar sviestu ir tāda, ka pirmais variants nebūs tik trekns, bet vairāk samitrinās plāksnes. Vārītais krēms ar sviestu plāksnes samitrinās mazāk un tās būs kraukšķīgākas.
Vārītā krēma dažādi varianti - vārītais krēms ar veselām olām; ar olu dzeltenumiem, t.sk. arī vārītais krēms ar sviestu, šokolādi, biezpienu u.c. apkopoti aprakstā vārītais krēms.
Tortei nepieciešama pusotra porcija vārītā krēma.Cep plāksnes
1. Sadalītās 5 mīklas daļas izveltnē.3. Sadursta ar dakšiņu un cep iepriekš uzkarsētā cepeškrāsnī (vismaz 15 minūtes tai jābūt uzkarsētai) 220 grādu temperatūrā 4-6 minūtes līdz plāksne ir brūna.
4. Tiklīdz plāksne izņemta no krāsns un uzlikta uz dēlīša, uzliek virsū tortes pamatni vai šķīvi un ar asu nazīti vai picas nazi apgriež maliņas. Tās sadrupina un izmanto dekorēšanai.
Liek kopā torti
No pieredzes
1. Gatavojot trauslo/kapāto mīklu, svarīgi to ilgi nemīcīt, jo pretējā gadījumā sviests izkusīs un mazināsies gatavā produkta trauslums.
2. Nesen eksperimentēju ar kārtaino tešla mīklu. Plāksnes izcepās labas, bet ,pastāvot ledusskapī pildītām ar krēmu, tās burtiski sarāvās un no tortes palika krēms un slapja mīkla. Lai arī pusfabrikātus praktiski nelietoju, konkrētie izstrādājumi var derēt pīrāgiem, bet tortei gan neizmantotu.
3. Manuprāt, kvalitatīvam Napoleonam (runa ir par gatavu torti) nevajadzētu būt galīgi izmirkušam, jo citādi pazūd mīklas gatavošanas procesā ieguldītā darba lietderība (t.i., trauslums). Man pašai vislabāk patīk Napoleonkūka, kura gan ir sadraudzējusies ar krēmu, bet tajā pašā laikā jūtams arī cepuma drupenums.
Izskaņā
Pirms gadiem 35 pie mums ciemos nāca kaimiņiene, kura manai mammai mācīja gatavot kapāto mīklu pēc ulmaņlaika tradīcijām. Tas bija smalks un man kā bērnam toreiz šķita - bezgalīgi garš pasākums. Kaimiņiene, kura procesu pārraudzīja, stāstīja, ka senāk saimnieces mīklu gatavojušas aukstās telpās, lai taukvielas nepaspētu atlaidināties.
Padomju laikā šādiem izstrādājumiem pārsvarā lietoja margarīnu, kuram bija cepšanai atbilstoša kvalitāte un arī galarezultāts bija labs. Auksts margarīns tika iekapāts miltos, pēc tam no pagatavotās masas varēja taisīt pīrādziņus, kuri paši kusa mutē, ābolmaizes utt.
Savos kūku cepšanas pirmsākumos kapātajai mīklai sviestu vai margarīnu kapāju miltos cītīgi ar nazi. Reiz procesu izlēmu vienkāršot un kapāšanas procesu aizvietoju, margarīnu vienkārši sarīvējot. Rezultāts bija labs un arī turpmāk es izmantoju šādu tehnoloģiju, turklāt, ar savu racionalizācijas ideju ļoti lepodamās. Un tikai iestājoties internetlaikiem, ieraudzīju, ka neesmu vienīgā rīvēšanas metodes lietotāja.
Izskatās diezgan vienkārši, būs jāpamēģina.
AtbildētDzēstPaldies, Jana!
AtbildētDzēstPar šo paldies esmu priecīga, jo, jādomā, ka Jums kaut kas gards ir izdevies:))
DzēstJana, vai kūkai ir jānostāvās ledusskapī?
AtbildētDzēstLabdien. Jā, kūkai vismaz pāris stundas jāpastāv ledusskapī.
AtbildētDzēstLabvakar, Jana! Paldies par šo recepti. Riskēju un cepu pirmo reizi mūžā šo torti, sanāca ļoti garšīga!
AtbildētDzēstSuper!!!! Man prieks! Malacis!!!! Patiesībā, šo kūku nevajag baidīties cept un tā ir pa spēkam jebkuram:)) Pateikšu noslēpumu - tā izdodas vienmēr! Biskvīts var saplakt, var nesaputoties utt., bet kapātā mīkla, lai arī prasa lielāku darbu, sanāk gandrīz jebkad.
DzēstSviestu , ko liek krēmam ( 70 gr ) , ir jāizkausē vai istabas temp . ?
AtbildētDzēstLabdien! Šajā variācijā krēms vēl būs silts un sviests, masu maisot, pats izkusīs. Tāpēc sviestu nav nepieciešams kausēt vai speciāli turēt istabas temperatūrā (to var arī darīt). Var pa tiešo no ledusskapja...
AtbildētDzēstVai tiešām tikai 100 gr cukura?
AtbildētDzēstMan tāds pats jautājums radās. Šķiet kaut kā dikti maz?
DzēstJana, vai kūka, kas smērēta vakarā var tikt pasniegta nākošās dienas pusdienas laikā, vai tā nebūs izmirkusi?
AtbildētDzēstTas būs atkarīgs no tā, cik mitrs būs pildījums - vārītais sviesta krēms ledusskapī sacietēs un kūka izmirks mazāk, taču būs ļoti jaudīga:)) Ja būs krēms bez sviesta piedevas, kā arī ievārījuma kārta, kārtas kūciņai vairāk sadraudzēsies.
AtbildētDzēst:) es arī nevaru izlemt.... ja kūka (ar sviesta krēmu un ievārījumu) jāēd sestdienas vakarā, tad kad vislabāk likt kārtas kopā? Piektdien vakarā vai sestdien no rīta .... Santa
AtbildētDzēstSanta, labāk sestdien:))
DzēstPaldies, Jana, tā arī darīšu! Un vēlos pateikt, ka esmu izmēģinājusi gana daudz Napoleona variantu, bet jūsējā ir tik perfekta, ka vairs neko citu nemeklēju un neeksperimentēju. Paldies!
DzēstPaldies!!!! Lai izdodas Jūsu sestdienas napoleonkūka:))
AtbildētDzēstSmilšu mīklu gatavoju virt,kombainā(blenderī).To noskatījos no Jūlijas Visockas.
AtbildētDzēstVai šo ar nevarētu tādā pat veidā?Ātri un arī sviests netiek sildīts(muļļāts) pa rokām.
Neesmu gan tā darījusi. Katrā gadījumā, sviests tiks vairāk "izmasēts", iespējams, napoleons nebūs tik trausls, bet gan līdzīgāks smilšu mīklai.:)) Un ar rokām nemaz nevajag sildīt - tas viss notiek ātri un tā pa virsu vairāk:))
DzēstSveicinati lasu visus komentarus un ari Jūsu receptiti..sakiet,vai var ari vairak kā piecas kārtas sataisīt un vai gatavais krems ir jasaputo vai ari pietiek ar apmaisīšanu? paldies.
AtbildētDzēstLabdien��. Droši var arī vairākas kārtas. Vārītais krēms, kuram pievieno sviestu, ir jāputo. Ja izvēlas variantu ar putukrējumu-tad putukrējumu viegli iemaisīt.
DzēstSveicinati.Kadreiz,manā bērnībā,viena saimniece gatavoja vārīto kremu karsējot udens peldē parasto pilnpienu,pec tam pievienoja sviestu.vai tāds krema variants Jums varbut ir zinams,jo proporcijas neatceros. Paldies:)
DzēstLabvakar. Diemžēl, nemācēšu pateikt:))
DzēstLabvakar. Diemžēl, nemācēšu pateikt:))
DzēstIzskatās tiešām garšīgi. Noteikti pamēģināšu šajā nedēļas nogalē :)
AtbildētDzēstPaldies!